Náčelník - Rozhovor Aleše Palána s Miloslavem Nevrlým

Pro skauty, trampy a toulavý lid s batohem na zádech všeobecně je Miloslav Nevrlý (1933) určující osobností.

Dostupnost Objednáno
Kód: 67605
498 Kč –5 % 469 Kč
Náčelník - Rozhovor Aleše Palána s Miloslavem Nevrlým
7345 nacelnik titulka 300dpi rgb
498 Kč –5 %

Pro skauty, trampy a toulavý lid s batohem na zádech všeobecně je Miloslav Nevrlý (1933) určující osobností. Jeho osamělé toulky po Jizerských horách a Karpatech, které podnikal od padesátých let, inspirovaly zástupy následovníků – někteří z nich jsou populární cestovatelé, jiní skromní tuláci, kteří o svých prožitcích mlčí, ale svůj život jimi naplňují neméně intenzivně.

Miloslav Nevrlý, skautskou přezdívkou Náčelník, jim byl příkladem, že se neznámými končinami dá chodit bez map, nenosit s sebou v batohu v podstatě nic, vydat se nejistotám a nalézt tak radost a smysl. Byl to právě on, kdo po odsunu německého obyvatelstva v podstatě znovu objevil zapadlá místa nejsevernějších českých hor a napsal o tom ceněnou Knihu o Jizerských horách. Byl to on, kdo naučil čtenáře Karpatských her hrát hry na poutníka s lehkým srdcem či na jitřní radost; mnoho lidí tvrdí, že tato útlá kniha jim doslova změnila život.

Miloslav Nevrlý završuje devadesát let svého života v obdivuhodné fyzické i mentální kondici. V knižním rozhovoru rekapituluje své cesty a prožitky nad rámec toho, co o nich dosud napsal. Hovoří také o víře, o práci (lépe řečeno o zaměstnání) v libereckém muzeu, o své rodině a přátelích. Zejména pak vzpomíná na výpravy do osamělých hor, jakých je dnes už tak málo.

V knižním rozhovoru nazvaném Náčelník dokládá, že užitek z cest je možné čerpat v každém věku, pokud duše zůstane dychtivá. To vše koření vrchovatou dávkou humoru. Knihu doplňují dosud nepublikované fotografie z rodinných alb.

Pro tuláky všeho druhu je Miloslav Nevrlý beze sporu legendou. Pro ty, kteří o cestách jen sní, může být tento rozhovor skutečným objevem. I dnes je totiž možné být přírodě blízko, zažívat ji a chápat. I dnes je možné prožít naplněný život.

Autor

Dialog s Miloslavem Nevrlým vedl spisovatel a publicista Aleš Palán (1965), dvojnásobný držitel Magnesie Litera a ocenění Kniha roku Lidových novin. Lidem žijícími blíž přírodě než civilizaci se věnoval například v rozhovorech s šumavskými samotáři.

Zde si můžete prohlédnout ukázku z knihy.

 

Doplňkové parametry

Kategorie: Opravdové příběhy
Rok vydání: 2023
žánr: životopis
jazyk: česky
počet stran: 288 + 32 stran černobílých fotografií
formát knihy: 13,5 x 21 cm
vazba: pevná s přebalem
5
1x
4
0x
3
0x
2
0x
1
0x
Nevyplňujte toto pole:
5
ZZ Avatar autora | 28.1.2024
Vynikající. Pan M. Nevrlý je úžasný člověk.

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Nevyplňujte toto pole: