Wanda Rutkiewiczová

4. února letošního roku by se dožila 79 let Wanda Rutkiewiczová. Tuto polskou alpinistku lze bezpochyby považovat za jednu z nejlepších horolezkyň všech dob.

Narodila se do válečné vřavy v městečku Plunge na území dnešní Litvy. Její život byl od počátku v poklusu, chaosu. Po narození se přestěhovala celá rodina do Vratislavi, v poválečných letech při neštěstí přišla o staršího bratra a jen shodou náhod sama zahynula při explozi válečné munice. Díky její povaze měla časté spory s otcem, ty časem narůstaly a ona stále utíkala, postupem času čím dál tím více do hor. Její talent pro lezení v horách, nejdříve v obligátních Tatrách a později v Alpách či Pamíru, byl zjevný.

Na výpravách se však začala projevovat i její značná nesnášenlivost vůči mužským členům výpravy a také neschopnost se podřídit velení, což tehdy stále byla běžná praxe velkých horolezeckých výprav do vysokých hor. Postupně se tedy uchýlila k organizování vlastních ženských expedic, ale i toto přinášelo velké kontroverze. Jednak byla velmi přísná na sebe i na všechny další členy expedice, což v kombinaci s vysokými ambicemi přineslo mnoho vyhrocených situací. Často se také stávalo, že i díky svému nepopiratelnému šarmu využila horolezce z konkurenčních výprav k různé pomoci. Nicméně na kopci trvala tvrdošíjně na čistotě ženské expedice. Zazářila poprvé v roce 1975, kdy vytvořila nejvyšší ženský prvovýstup v historii. Zdolala úspěšně 7952 metru vysoký Gašerbrum III.wanda3

Její horolezecké kvality se potvrdily, když se v roce 1978 stala třetí ženou na světě a první Evropankou, která vystoupila na nejvyšší horu světa Mount Everest. Pochválil jí za to i Karol Wojtyla, který byl jmenován papežem právě v den, kdy Wanda vystoupila na vrchol Everestu. Další historický počin se stal v roce 1986, kdy jako první žena vystoupila na vrchol zabijácké hory K2 v Karakoramu. Tento úspěch však zastínila smrt manželů Barrardových, kteří výpravu vedli. Rok 1986 patřil mezi nejkrutější, kdy na hoře zahynulo téměř v jednu chvíli 13 horolezců. Ale třeba Joskovi Rakoncajovi se ten rok povedl druhý výstup a je stále jediným na světě, který na K2 vylezl dvakrát.
Ale zpátky k Wandě. Jak jí přibývaly osmitisícovky na kontě, usídlil se v její hlavě projekt, který označovala jako “karavana snů”. Nebylo to nic menšího, než pokus o zdolání všech osmitisícovek, získání koruny Himaláje. V tu dobu již probíhal otevřený závod mezi Italem Reinholdem Messnerem a Wandiným krajanem Jerzym “Jurkem” Kukuczkou. Ale mělo to několik háčků. Wanda už nebyla nejmladší, sužovaly ji zdravotní problémy, v osobním životě také moc štěstí nenašla a díky přílišné ctižádostivosti a přísnosti neměla ani moc přátel v lezeckém světě. Tento vývoj byl postupný, plíživý. Ale o to víc se Wanda nadchla pro svůj projekt. Stal se jí nakonec osudným, když v květnu v roce 1992 zahynula na svazích třetí nejvyšší hory světa, Kangchenjungy. Není jisté, zda li na vrchol vystoupila a její tělo se doposud nenašlo.
Krásná, nezdolná Wanda našla svůj klid tam, kde to nejvíce milovala. Ve vysokých horách. Dole, ve světě lidí byla neklidná, plachá, asi i nešťastná.
Pokud se o chcete dozvědět více nejen o Wandě, ale i o dalších skvělých polských lezcích 70. a 80. let minulého století, vřele doporučuji knihu Lezci svobody od Bernardetty McDonaldové.wanda4

 

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení