PRACHTEL a jeho život na niti
Kniha o neuvěřitelném životě horolezce, malíře a dobrodruha Petra Prachtela a jeho ženy Zorky. Nové upravené vydání z roku 2020.

Kniha o neuvěřitelném životě horolezce, malíře a dobrodruha Petra Prachtela, kdy jako šestiletý německý chlapec sám procházel válečným územím, kdy zažil konfiskaci majetku, vyloučení z čs. horolezecké reprezentace apod. První tři vydání byla zcela rozprodána, proto se autor Boris Hlaváček rozhodl čtvrté vydání trochu přejmenovat a rozšířit několik příběhů, které se s Prachtelem prožil po prvním vydání knihy. Kniha je nově doplněna i novými fotografiemi.
Petr Prachtel, jeden z nejlepších českých a československých horolezců, jakési „zlobivé dítě“ tohoto sportu, člověk obdivovaný a zatracovaný, nenáviděný a milovaný, zneuznaný a jinými vynášený na pomyslný trůn.
Po otci Němec, po matce Rakušan, který do téměř sedmi let neuměl ani slovo česky, putoval poslední měsíce války jako téměř sedmiletý pěšky z Litoměřic do Chebu a oklikou zpět do rodného Brna. Při této strastiplné sólo cestě mezi nálety, běženci a válčícími armádami si udělal i svůj první osobní rekord – ušel 135 km nonstop. Během cesty se dostal do lárgu hitlerjugend i do tábora pro Němce připravené na odsun. V roce 1954 zažil konfiskaci rodinného majetku, nucené vystěhování z vlastního domu i zákaz studovat na střední škole. I přes všechny nástrahy osudu vystudoval vysokou školu.
Vrchol jeho horolezecké kariéry přibrzdilo vyhození z československé horolezecké reprezentace. Petr Prachtel má na svém kontě více než 2 600 prvovýstupů, se svojí ženou Zorkou byl mimo jiné vicemistr ČSFR v běhu dvojic na 100 km, vyhrál Jizerskou stovku v traťovém rekordu, v roce 1980 zvítězil v devíti terénních bězích na 50 km za sebou a obsadil tak 1. místo v ČSR.
Ke svým 74. narozeninám přelezl v Jizerských horách v úmorném parnu a vlhku třicet metrů dlouhou cestu bratří Ginzelových na Frýdlantské cimbuří (VI) a o pár dní později za obrovského větru 22 let nepřelezenou padesátimetrovou omechovatělou spáru (VIIIa) na druhou věž Frýdlantského cimbuří. Opravdové narozeniny pak oslavil v Jizerských horách prvovýstupem (VIIIc). Vše samozřejmě sólo.
O jeho dramatickém životě se můžete dočíst v této knize.
Zde využívám hodnocení, které vložil pan Kovář ke knize na portálu Heuréka a která podle mne knihu hodně vystihuje:
Knížka je v mnoha ohledech mimořádná - jednak díky téměř neuvěřitelnému životnímu příběhu celé rodiny Prachtelů, ale i díky obrovské skromnosti hlavního hrdiny a jeho manželky, kteří, ač ve své době byli špičkovými horolezci světového formátu, se nesehnuli před bolševikem a pro uchování svých zásad raději celou svou hvězdnou kariéru obětovali. A navíc se na rozdíl od značné části politického disentu své rehabilitace a uznání kromě okruhu svých přátel v podstatě nikdy nedočkali.
Knížka je navíc - zřejmě díky finanční podpoře osobních přátel hlavních hrdinů - zcela skvěle graficky upravena a vytištěna na křídovém papíře v perfektní kvalitě. Na rozdíl od obdobných monografií úspěšných horolezců, určených primárně pro popularizaci vlastní osoby či zvýšení vlastního finančního příjmu je kniha "Prachtel - Život na niti" překvapivě skromná i (sebe)kritická. Navíc je nesmírně čtivá i pro lidi, kteří horolezectví nikdy neholdovali.
Knihu hodnotím jako nečekané překvapení na trhu, čtenářsky vděčnou, poutavou, se silným životním příběhem, na který čtenář jen tak nezapomene. Její skutečná cena je výrazně dražší, než za kolik ji pořídíte. Je vhodným dárkem pro přemýšlivého čtenáře.
Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.